Oscars 2021: Ανακοινώθηκε η λίστα με τις υποψηφιότητες

The Jennettes
Δευτέρα, 15 Μαρτίου 2021

Σήμερα ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα πολυαναμενόμενα βραβεία κινηματογράφου Oscar, για το έτος 2021.

Η λίστα περιλαμβάνει ονόματα που «κυριάρχησαν» στα πρόσφατα Golden Globes και το μόνο που αναμένουμε είναι να δούμε αν θα λάβουν και το πολυπόθητο χρυσό αγαλματίδιο. 

Τις υποψηφιότητες ανακοίνωσαν το ζεύγος Priyanka και Nick Jonas, ενώ η ταινία Mank του David Fincher με πρωταγωνιστή τον Gary Oldman είναι η ταινία που έλαβε τις περισσότερες υποψηφιότητες.

Ακολουθεί η λίστα:

Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”) 

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) 

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) 

Paul Raci (“Sound of Metal”) 

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

 

Β' Γυναικείου Ρόλου

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”) 

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”) 

Olivia Colman (“The Father”) 

Amanda Seyfried (“Mank”) 

Youn Yuh-jung (“Minari”) 

 

Καλύτερα Κοστούμια
 

“Emma,” Alexandra Byrne 

“Mank,” Trish Summerville 

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth 

“Mulan,” Bina Daigeler 

“Pinocchio”

 

Μουσική

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard 

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross 

“Minari,” Emile Mosseri 

“News of the World,” James Newton Howard 

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste 

 

Καλύτερης Μικρού Μήκους Ταινία – Animation
 

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions) 

“If Anything Happens I Love You” (Netflix) 

“Opera” (Beasts and Natives Alike) 

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói) 

 

Καλύτερη Μικρού Μήκους Ταινία – Live Action
 

“Feeling Through” 

“The Letter Room” 

“The Present” 

“Two Distant Strangers” 

“White Eye” 

 

Καλύτερου Ήχου

“Greyhound,” Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer 

“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin 

“News of the World,” John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum 

“Soul,” Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro 

“Sound of Metal,” Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana 

 

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

“Borat Subsequent Moviefilm,” Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer 

“The Father,” Christopher Hampton, Florian Zeller 

“Nomadland,” Chloé Zhao 

“One Night in Miami,” Kemp Powers 

“The White Tiger,” Ramin Bahrani 

 

Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο

“Judas and the Black Messiah,” Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas 

“Minari,” Lee Isaac Chung 

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell 

“Sound of Metal,” Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance 

“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin 

 

Α' Ανδρικού Ρόλου

Riz Ahmed (“Sound of Metal”) 

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 

Anthony Hopkins (“The Father”) 

Gary Oldman (“Mank”) 

Steven Yeun (“Minari”) 

 

Α' Γυναικείου Ρόλου

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”) 

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”) 

Frances McDormand (“Nomadland”) 

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”) 

 

Καλύτερης Ταινίας Animation

“Onward” (Pixar) 

“Over the Moon” (Netflix) 

“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix) 

“Soul” (Pixar) 

“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) 

 

Καλύτερη Φωτογραφία

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt 

“Mank,” Erik Messerschmidt 

“News of the World,” Dariusz Wolski 

“Nomadland,” Joshua James Richards 

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael 

 

Καλύτερης Σκηνοθεσίας

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”) 

Lee Isaac Chung (“Minari”) 

Chloé Zhao (“Nomadland”) 

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) 

 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ - Μεγάλου Μήκους

“Collective” (Magnolia Pictures and Participant) 

“Crip Camp” (Netflix) 

“The Mole Agent” (Gravitas Ventures) 

“My Octopus Teacher” (Netflix) 

“Time” (Amazon Studios) 

 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ - Μεγάλου Μήκους

“Colette” (Time Travel Unlimited) 

“A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios) 

“Do Not Split” (Field of Vision) 

“Hunger Ward” (MTV Documentary Films)

“A Love Song for Latasha” (Netflix) 

 

Καλύτερο Μοντάζ

“The Father,” Yorgos Lamprinos

“Nomadland,” Chloé Zhao 

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval 

“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen 

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten 

 

Διεθνής Ταινία

“Another Round” (Denmark) 

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romania) 

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina) 

 

Καλύτερη κόμμωση και μακιγιάζ

“Emma,” Marese Langan 

“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry 

“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams 

“Pinocchio,” Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy 

 

Καλύτερο Τραγούδι

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”) 

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”) 

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”) 

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”) 

“Speak Now,” (“One Night in Miami”) 

 

Καλύτερης Ταινίας

“The Father” (Sony Pictures Classics) 

“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) 

“Mank” (Netflix) 

“Minari” (A24) 

“Nomadland” (Searchlight Pictures) 

“Promising Young Woman” (Focus Features) 

“Sound of Metal” (Amazon Studios) 

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) 

 

Καλλιτεχνική Διεύθυνση

“The Father,” Peter Francis, Cathy Featherstone 

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton 

“Mank,” Donald Graham Burt, Jan Pascale 

“News of the World,” David Crank, Elizabeth Keenan 

“Tenet,” Nathan Crowley, Kathy Lucas 

 

Καλύτερα Οπτικά Εφέ

“Love and Monsters” 

“The Midnight Sky,” Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon 

“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram 

“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez 

“Tenet,” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers

Δείτε ακόμη:

Top 5: Αξέχαστες ατάκες στα Oscars

Γίνε κι εσύ μέλος μόνο με 6€/ έτος στο συνδρομητικό Jenny.gr Exclusive Benefits