Χρησιμοποιούμε τη λέξη κάγκουρας για να περιγράψουμε όσους δεν είναι τρέντι, φασαίοι, κλπ. Τι σημαίνει όμως;
Υπάρχουν κάποιες λέξεις που έχουν «φορεθεί» τόσες χιλιάδες φορές ως ορισμοί - «ομπρέλα» για να περιγράψουν ένα σωρό, διαφορετικά μεταξύ τους, πράγματα, που έχουμε ξεχάσει στ' αλήθεια τι σημαίνουν. Στην περίπτωση μας, η λέξη «κάγκουρας», συχνά απαξιωτική, ή και όχι πάντα, προκαλεί πια σύγχυση ως προς το πραγματικό νόημά.
Είναι ο Στράτος Τζώρτζογλου, στην εικόνα αυτού του άρθρου, εποχής late 90s, αξύριστος, και με καδένα στο λαιμό, σαν να γύρισε μόλις από δρομολόγιο Αλεξανδρούπολη - Αθήνα με το φορτηγό, μια περίπτωση κάγκουρα; Δεν ξέρω, μάλλον. Θα επιχειρήσουμε να βρούμε μια απάντηση.
Διάβασε περισσότερα στο reader.gr