Το Strava απάντησε: Οι γυναίκες είναι εξυπνότερες δρομείς

JTeam

22 Νοεμβρίου 2023

Από τα δεδομένα της δημοφιλούς εφαρμογής Strava και με αφορμή τον πασίγνωστο Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, προέκυψε πως οι γυναίκες προετοιμάζονται αλλά και αγωνίζονται εξυπνότερα από τους άνδρες

Στον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης (5 Νοιεμβρίου) που φημίζεται για την όμορφη αλλά και περίπλοκη διαδρομή του η οποία διασχίζει όλη την πόλη και τα περίχωρά της μέσα από λεωφόρους και γέφυρες, συμμετείχαν περισσότεροι από 50.000 δρομείς. Από όσους τερμάτισαν (51.402) το 55% ήταν άνδρες, το 44 γυναίκες και λιγότερο από 1% προσδιορίζονταν ως non binary ενώ ο μέσος όρος στον χρόνο τερματισμού ήταν 4:39:46.

Η πλειοψηφία των δρομέων χρησιμοποιούν την εφαρμογή Strava, που συλλέγει και αναλύει τα δεδομένα από τη φυσική δραστηριότητα του χρήστη. Τα δεδομένα που συλλέχθηκαν από το διάστημα πριν τον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης και κατά τη διάρκεια του αγώνα αποκάλυψαν πως οι γυναίκες προπονούνται και τρέχουν την κούρσα πιο έξυπνα, σύμφωνα με την ανάλυση του womensrunning.com.