![Η Μαργαρίτα Πλευρίτου θέλει τίτλο και Ολυμπιακή πρόκριση με την ομάδα της](/sites/default/files/public/styles/article_1025x1025/public/2024-01/gwomen%20%281%29.jpg?itok=z2UscS1Q)
Το πόλο είναι, χωρίς αμφιβολία, το πιο πετυχημένο ομαδικό άθλημα στην Ελλάδα σε επίπεδο ανδρών και γυναικών. Η επιτυχία της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 σφράγισε ουσιαστικά αυτή την άποψη και τώρα απομένει να δώσει συνέχεια σε αυτό η Εθνική ομάδα των γυναικών. Μπορεί να μη μιλάμε ακόμη για μία διάκριση στους Ολυμπιακούς, όμως αν η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου καταφέρει να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ξεκινά την Παρασκευή 5/1, τότε θα έχει κάνει ένα τεράστιο βήμα προς τα εμπρός.
Η ομάδα έχει ό,τι χρειάζεται για να φτάσει και στον ευρωπαϊκό θρίαμβο, κατακτώντας το χρυσό που της λείπει, αλλά και στην πρόκριση όπως τονίζει και η αρχηγός της ομάδας, Μαργαρίτα Πλευρίτου, μιλώντας στην ιστοσελίδα της κολυμβητικής ομοσπονδίας Ελλάδας.
«Πρώτος στόχος μας είναι η κατάκτηση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, κάτι που μας λείπει ως εθνική ομάδα. Από εκεί και πέρα προφανώς και η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες αποτελεί κορυφαίο στόχο μας. Αν πετύχουμε τον πρώτο θα έρθει αυτόματα και ο δεύτερος και θα αποτελεί τον τέλειο συνδυασμό», εξηγεί η ίδια και συνεχίζει: «Κάναμε μια μικρή χρονικά προετοιμασία αλλά στον χρόνο που είχαμε κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε. Η προετοιμασία στη Γαλλία σίγουρα μας βοήθησε, παίξαμε και φιλικό παιχνίδι με μια γυναικεία ομάδα κάτι που μας είχε λείψει. Γενικότερα είναι πολύ θετικό το πρόσημο».
Διαβάστε τη συνέχεια στο GWomen